1

Kolejny ekspert straszy 4 falą! Prof. Banach: „Wystąpi na pewno”

Share

Jest duże prawdopodobieństwo czwartej fali. Bardzo chciałbym się mylić, lecz wiele na to wskazuje, że, chociaż mniejsza, ale czwarta fala zakażeń koronawirusem i zachorowań na COVID-19 wystąpi na pewno – twierdzi epidemiolog chorób serca i naczyń prof. Maciej Banach.

Ekspert z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, w rozmowie z PAP podkreślił, że wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na kolejną falę korony w naszym kraju.

Chociaż, biorąc pod uwagę liczbę osób zaszczepionych, będzie mniejsza, jeśli chodzi o liczbę dzienną zakażeń, ale czwarta fala pandemii jest nieuchronna – powiedział.

Naiwnością byłoby twierdzić, że wariant delta nie zaatakuje Polski. Szczególnie, że w wakacje podróżujemy po całym świecie – dodał.

Co więcej, prof. Banach jest również przekonany, iż obecny system szczepień jest niewystarczający i ludzie muszą przygotować się na kolejne dawki szczepionek na koronę.

Patrząc na historię szczepień, w większości sytuacji, mamy jednak +doszczepienia+, a szczególnie wtedy, kiedy pojawiają się nowe warianty patogenu – podkreślił ekspert.

Wszystko wskazuje na to, że szczepionki przeciwko COVID-19 są na razie skuteczne wobec wszystkich znanych wariantów koronawirusa, w tym nawet w ponad 90 procent przypadków przeciwko wariantowi delta – podsumował.