0

Kolejny POLSKI sprzęt trafił na Ukrainę! Przekazano nowoczesną broń artyleryjską

Share

Polska przekazała na Ukrainę nowoczesną broń artyleryjską 155 mm, samobieżne haubice AHS Krab – informuje agrencja Ukrinform. To kolejna partia tegoż sprzętu, która została wysłana na wschód.

Jak poinformowano, maszyny zostały wysłane na front w zeszłym miesiącu i pochodziły, co ważne, z zasobów Wojska Polskiego.

Już pod koniec maja Polska dostarczyła Ukrainie 18 samobieżnych haubic Krab (trzy baterie), a także nauczyła ich obsługi 100 ukraińskich artylerzystów – napisano w komunikacie.

Przypomnijmy, że Kraby to sprzęt produkowany w zakładach Huta Stalowa Wola należącego do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Według doniesień amunicja do Krabów zostanie dostarczona prawdopodobnie przez USA, ponieważ polski przemysł nie jest w stanie produkować ich samodzielnie.

Eksperci obserwujący sytuację na froncie podkreślają, że sprzęt znacząco wpłynie na jakość działań ukraińskiej armii.

Haubice kalibru 155 mm przekazane Ukrainie przez jej polskich przyjaciół bardzo zmieniły sytuację w Siewierodoniecku na korzyść naszych sił, w sposób odczuwalny dla rosyjskich okupantów – powiedział doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Rostysław Smirnow, cytowany w piątek przez agencję Ukrinform.

Źródło: Ukrinform