0

Koniec ZAKAZU HANDLU w niedzielę?! Ustawa niezgodna z Konstytucją?

Share

Niedziela bez handlu zostanie odwołana?! Rządu PIS jednak może się nie udać obostrzenie tego przepisu.

 

W 2018 rząd wprowadził zakaz handlu w niektóre niedziele, a od 2020 zakaz obejmuje prawie wszystkie niedziele. To miało pomóc właścicielom małych sklepików, jednak się nie udało. Jak podają eksperci Biura Analiz Sejmowych, rok po wprowadzeniu ograniczeń obroty małych handlarzy spadły o około 20-30 procent.

Mimo zakazu, przedsiębiorcy znalazły sposób na legalny handel w niedziele. Otwarcie w niedzielę jest możliwe w przypadku, gdy sklep świadczy usługi pocztowe. PIS chciał zaostrzeć przepisy, jednak to może się nie udać.

Jeszcze w 2018 roku Konfederacja Lewiatan jeszcze w 2018 roku skierowała do TK wniosek o kontrolę tej kontrowersyjnej ustawy.
Regulacja nie spełnia kryteriów dopuszczalnej ingerencji w wolność pracy w rozumieniu […], skoro wywołuje skutki, które nie dają się pogodzić z obrazem demokratycznego państwa prawa, czyli prowadzi do grupowych zwolnień w niektórych branżach, powoduje obniżenie dochodów lub zwiększenie wymiaru pracy w dni dotychczas wolniejsze, a także wywołuje skutek dyskryminacyjny, tworząc grupę uprzywilejowanych pracodawców i pracowników – czytamy w dokumencie.

Wyrok w tej sprawie zostanie ogłoszony już 27 lipca.