1

KoronaEKSPERCI nie odpuszczają! Dr Rzymski: Panuje nadmierny huraoptymizm!

Share

Proszę zrozumieć moment, w jakim się znaleźliśmy – alarmuje dr hab. Piotr Rzymski, odnosząc się do zmiany podejścia do COVID-19. „Korona ekspert” nie ukrywa, iż jest zaniepokojony odejściem od tematu koronawirusa.

Przypomnijmy, obecnie w Polsce praktycznie do zera sprowadzono wszelkiego rodzaju ograniczenia związane z koronawirusem. Decyzja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego nie spodobała się jednak „korona ekspertom”, którzy stale przypominają o „zagrożeniu” ze strony wirusa.

Po pierwsze, do głosu dochodzi jeszcze bardziej zakaźna wersja linii Omikron, czyli BA.2. Po drugie, jesteśmy populacją wciąż odległą od optymalnego poziomu wyszczepienia. I po trzecie, mamy zupełnie nowy kontekst, czyli wojnę za wschodnią granicą i napływ dużej liczby uchodźców, z których większość nie jest zaszczepiona przeciw COVID-19. To trzy czynniki, które mogą niestety wspierać rozwój sytuacji pandemicznej – twierdzi dr hab. Piotr Rzymski, biolog medyczny i środowiskowy z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Zdaniem „korona eksperta” obecna decyzja została podjęta wyłącznie z przesłanek politycznych.

Z jednej strony rezygnujemy z maseczek, z drugiej rezygnujemy z testowania, kreujemy rzeczywistość dla czyjegoś politycznego kapitału, a nie w oparciu o realną ocenę sytuacji – podkreśla dr Rzymski.

Wśród polityków panuje nadmierny huraoptymizm, który ma więcej wspólnego z polityką aniżeli z racjonalną oceną sytuacji. Być może jest to wykorzystanie okazji, w której pojawił się zupełnie inny problem – wojna. W jej obliczu, niemal w odruchowy sposób, zapomnieliśmy o pandemii. Ludzie ruszyli, żeby pomagać uciekającym uchodźcom i problem pandemii COVID-19 zbladł. To dosyć zrozumiałe, ale od tego są osoby zajmujące się zdrowiem publicznym, by przypomnieć, że mamy pandemię. Ona nie została odwołana, a wirus się nie zatrzymał – dodaje.

Źródło: ABCZdrowie.pl