0

KoronaEKSPERCI straszą NOWYMI WARIANTAMI! Ewoluują znacznie szybciej i bardziej ekspansywnie

Share

Pandemia COVID trwa, w wielu krajach mamy kolejną falę zakażeń, wywołaną przez nowe warianty Omicron – twierdzi dr Paweł Grzesiowski, doradcza Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

W ostatnich dniach zdecydowanie coraz częściej media informują o rosnącej liczbie pozytywnych wyników testów na COVID-19. Do głosu zaczynają też dochodzić znani „korona eksperci”, którzy kolejny raz przekonują, że trwa pandemia, a fala zachorowań w naszym kraju to tylko kwestia czasu.

Noście maski w publicznych pomieszczeniach, zachowujcie dystans, uzupełniajcie szczepienia. Róbcie testy, gdy są objawy. Gdy pierwszy test ujemny, trzeba powtórzyć po 24-48h – apelował dr Grzesiowski.

O szybkości roznoszenia wirusa, mówiła również prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. W rozmowie z portalem ABCZdrowie.pl twierdzi, że obecne subwarianty BA.4 i BA.5 roznoszą się szybciej niż poprzednie.

Nowe subwarianty Omikrona do replikacji potrzebują tylko jednego receptora, a nie dwóch jak poprzednie warianty, takie jak np. Delta. Oznacza to, że w największej koncentracji replikują się w górnych drogach oddechowych, a nie płucach. To sprawia, że zakażenie rozwija się szybciej, bo wirus realizuje cel powielania swoich kopii w znacznie krótszym czasie. Ponadto BA.4 i BA.5 nie tylko równie często powodują long COVID, lecz także przez krótszy okres wylęgania odpowiadają za hospitalizacje i zgony wśród osób najbardziej podatnych na ciężki przebieg choroby – tłumaczyła.

Źródło: ABCZdrowie.pl