4

KoronaSZALEŃSTWO trwa! Fiałek ostrzega: Zarazisz się Omikronem, bo ktoś kichnął 5 minut wcześniej

Share

„Korona ekspert”, lekarz Bartosz Fiałek znowu straszy Polaków. Tym razem mówi, że Omikronem można zarazić się nawet przez jedno kichnięcie!

Popularyzator wiedzy medycznej Bartosz Fiałek, stwierdził w Polsat News, że kichanie to wręcz wyrok.

Jeśli jestem zakażony wariantem Omikron, kichnę w pomieszczeniu i wyjdę, a po czterech minutach wejdzie tam inna osoba, to zakazi się ona wydychanymi przeze mnie wcześniej cząsteczkami wirusa – powiedział.

W programie Polsat News, zapytano Bartosz Fiałka, który zajmuje się badaniem transmisji koronawirusa, o zakaźność wariantu Omikron. Lekarz zaprezentował wykresy, że ten wariant jest bardzo zaraźliwy. I tak wynika, że według lekarza i jego wykresów 90 proc. wilgotności powietrza infekcyjność (zakaźność) tego wirusa przez pierwsze 5 minut jest na poziomie 50 proc.

Dopiero po 20 min z uwagi na zmianę tej cząsteczki wirusa dochodzi do 90 proc mniejszej infekcyjności, czyli dopiero wtedy, w danym środowisku możemy być pewni, że wirus nie zaraża – poinformował lekarz.

Zakażenie przez kichnięcie

W pierwsze 5 min jest bardzo wysoka infekcyjność. Czyli jak ja siedzę w gabinecie, byłbym nosicielem wariantu Omikron i bym kichnął, to nie jest tak, że to pomieszczenie jest od razu czyste. Przez pierwsze 5 min. istnieje ogromne ryzyko, że osoba, która wejdzie po mnie, nawet po 4 minutach, zakazi się z powodu tej wysokiej infekcyjności wariantu Omikron i utrzymywania się go w środowisku przez długi czas – powiedział reumatolog.

To jest bardzo ważne, żeby stosować się do zasad sanitarno-epidemiologicznych, bo to, że ja nie będę miał kontaktu z osobą, nie będzie wskazywać na to, że ja nie jestem dla niej zakaźny – dodał.

Twierdzi, że maseczka może chronić przed tym wariantem.

Jeśli wejdzie się w maseczce FFP2, KN95 czy N95, to faktycznie ryzyko zakażenia będzie znacznie mniejsze – powiedział Fiałek.

Jeśli otworzę okno i doprowadzę do cyrkulacji powietrza, to to ryzyko również będzie mniejsze. Stąd te zasady, które znamy od prawie dwóch lat: noszenie maseczek i wietrzenie pomieszczeń. To może ochronić tę osobę przed zakażeniem – zakończył.

Źródło: polsatnews.pl