0

Korwin-Mikke WPROST o relacjach USA – Chiny! „ChRL powinna zagrozić USA zerwaniem stosunków”

Share

Janusz Korwin-Mikke postanowił skomentować napiętą sytuację na Pacyfiku. Napisał w mediach społecznościowych, że reakcja Chin na wizytę Nancy Pelosi w Republice Chińskiej na Tajwanie była przesadzona. Ale dodaje, że Państwo środka może czuć się zaniepokojone.

Przypomnijmy, że Nancy Pelosi, spikerka Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, wylądowała 2 sierpnia w Republice Chińskiej na Tajwanie, czym wywołała ostrą reakcję Chin Ludowych. Chiny zaczęły z tego powodu niespotykane na tą skalę ćwiczenia wojskowe wokół Tajwanu. Sytuacja wydaje się napięta.

Sprawę postanowił skomentować w mediach społecznościowych Janusz Korwin-Mikke.

„Wyjaśniam: ChRL powinna zagrozić USA zerwaniem stosunków. PS: nie ma żadnego „Tajwanu”, jest Republika Chińska. USA zachęcają Tajwańczyków, by przestali być RCh i ogłosili, że są Tajwanem. To by sprowokowało ChRL do interwencji – tak samo, jak zbrojenie Ukrainy sprowokowało FR” – napisał polityk.

Pekin przesadził

„Tak jak pisałem: reakcja Pekinu na wizytę p.Nancy Pelosi była przesadzona – ale teraz Chińska Republika Ludowa zrywa rozmowy z USA. Jeszcze jedna prowokacja – a zerwą stosunki dyplomatyczne i USA będą w sytuacji jak sprzed 1973 roku, gdy śp.Ryszard Nixon usilnie dążył do tych stosunków nawiązania…” – napisał prezes partii KORWiN.