0

Ktoś oszalał? PiS wprowadza prawo „STOP LPG”?!

Share
Iza Husselbank

W 2022 roku w życie mają wejść nowe przepisy dotyczące aut z instalacjami gazowymi LPG i CNG. Grupa polityków PIS przestrzega, że z wejściem nowej ustawy miliony kierowców zostaną zmuszone do wymiany samochodów. Ministerstwo Infrastruktury ma jednak inne zdanie.

Od 1 stycznia 2022 r. w życie wejdzie nowa ustawa, która ma dostosować polskie przepisy dotyczące montażu instalacji gazowych do tych obowiązujących w Unii Europejskiej. Jak podaje portal dziennik.pl, największe kontrowersje budzi regulamin R115 dotyczący homologacji instalacji LPG.

Niezwykle zagrożona jest polska branża samochodowych instalacji gazowych – producentów, dystrybutorów, instalatorów. Projekt ustawy zawiera szereg niejasności i niespójności, bezpośrednio uderza w naszych przedsiębiorców – twierdzą posłowie Zjednoczonej Prawicy.

Grupa posłów PIS też ostro krytykuje ustawę, podkreślając, że gdy nowe przepisy wejdą w życie do każdego auta z LPG konieczne będzie uzyskanie nowej homologacji. Rzecznik Ministerstwa Infrastruktury zabrał glos w sprawie. Szymon Huptyś twierdzi, że posłowie nie mają racji.

Przepisy zawarte w projekcie ustawy o systemach homologacji pojazdów oraz ich wyposażenia (UC80) nie nakładają nowych obowiązków dla posiadaczy pojazdów zasilanych gazem. Sugerowane przez autorów interpelacji „pozbawianie uczestników ruchu drogowego możliwości wyjazdu na drogi” nie znajduje uzasadnienia – powiedział w rozmowie z dziennik.pl.