2

Ktoś tu oszalał?! O której godzinie się zaszczepić? Wskazano najlepszą porę dnia

Share

Z samego rana, w południe, a może przy zachodzie słońca? Która pora na przyjęcie szczepionki może być najlepsza? Okazuje się, że znaleźli się „korona naukowcy”, który przebadali wpływ pory dnia na ilość przeciwciał.

Nasz wewnętrzny zegar dobowy reguluje wiele aspektów fizjologii, w tym reakcję na choroby zakaźne i szczepienia – informuje czasopismo „Journal of Biological Rhythms”, publikując wyniki badań naukowców z Uniwersytetu Harvarda i Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Według badaczy najwyższa odpowiedź przeciwciał była najwyższa wśród osób zaszczepionych między godziną 15:00 a 21:00. Gorzej prezentowały się poziomy tych, którzy zdecydowali się na zaszczepienie przeciw COVID-19 w godzinach porannych.

Nasze badanie obserwacyjne dostarcza dowodów na to, że pora dnia wpływa na odpowiedź immunologiczną w przypadku szczepień SARS-CoV-2. Może to mieć znaczenie dla optymalizacji skuteczności szczepień – podkreśla prof. Elizabeth Klerman, współautorka badań.

Jak do wyników odnoszą się „korona eksperci” w Polsce? Ci twierdzą, że nie jest ważne, kiedy powinniśmy się zaszczepić, ale abyśmy w ogóle tego dokonali.

Czy szczepić się przed południem, czy po południu? Moim zadaniem odpowiedź brzmi: po prostu się szczepić. Gdyby pora dnia miała tak wielkie znaczenie kliniczne, to już mielibyśmy zamknięte wszystkie punkty szczepień, pracujące o poranku. Być może za ileś lat wrócimy do tej tezy i będzie to przyczynkiem do większej pracy naukowej, ale dzisiaj ta informacja ma znikomy wpływ – uważa dr Leszek Borkowski, farmaceuta oraz prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Źródło: ABCZdrowie.pl