2

Lek przeciw koronawirusowi! Ekspert wprost: kwestia kilku miesięcy

Share

Pojawienie się skutecznych leków przeciwwirusowych przeciw koronawirusowi to kwestia kilku miesięcy. Firmy farmaceutyczne mówią, że wyniki badań klinicznych będą właściwie dostępne już przy końcu zimy. Będzie to przełom – mówił prof. Paweł Januszewicz na antenie telewizji Polsat News.

Ekspert, konsultant medyczny Fundacji Polsat został zapytany o sytuację z lekiem na koronawirusa w kontekście najnowszej informacji Ministerstwa Zdrowia, z której dowiadujemy się o 1234 nowych przypadkach COVID-19 w Polsce.

Pojawienie się skutecznych leków przeciwwirusowych przeciw koronawirusowi to kwestia kilku miesięcy – powiedział profesor. Według niego z zapowiedzi firm farmaceutycznych wynika, że wyniki badań klinicznych nowych leków będą dostępne „przy końcu zimy”. Będzie to przełom – podkreślił Januszewicz.

W trakcie dyskusji ekspert nie ukrywał, że odnalezienie skutecznych leków przeciwwirusowych radykalnie zmieni sytuację i pozwoli ją opanować.

Firmy konkurują ze sobą, w tej chwili jest ich kilka. Wiemy, że są próby kliniczne trzech preparatów. Wiemy również, że średnia cena kilkudniowej terapii będzie wynosić około 700 – 1000 dolarów. Konkurencja między firmami doprowadzi do tego, że leki te będą powszechnie dostępne. Około 10 mln dawek preparatów doustnych będzie dostępnych w końcu tego roku – stwierdził.

Oprócz szczepień, doustne leki przeciwwirusowe są już od dawna znane. Stosujemy je np. w terapii wirusowego zapalenia wątroby, przy zakażeniu wirusem HIV czy grypą – dodał.

Źródło: Polsat News