4

Lekarze biją na alarm! „Liczba nadmiarowych zgonów jest przerażająca!”

Share
Jan Bieńkowski

Liczba „nadmiarowych” zgonów w Polsce jest przerażająca. W dużych, dobrze wyposażonych szpitalach było ich mniej, ale w tych powiatowych silny pacjent przeżył, a słabszy umierał – mówi lekarz Marcin Murmyło, specjalista chorób płuc w rozmowie z medonet.pl.

Medycy nie ukrywają, że sytuacja w systemie ochrony zdrowia wygląda tragicznie. Lockdown, teleporady oraz akcje typu „zostań w domu” spowodowały, że ludzie przestali się leczyć.

Pamiętajmy, że podstawowa opieka zdrowotna w trakcie pandemii w dużym stopniu zmieniła formę opieki z bezpośredniej na teleporady. A teleporady w przypadku rozpoznawania nowotworów się nie sprawdzają. Jeżeli pacjent ma jakiekolwiek obawy sugerujące nowotwór, należy go bezwzględnie zobaczyć – mówi onkolog prof. Jacek Jassem.

Podobnego zdania jest specjalista chorób płuc Marcin Murmuła. Jego zdaniem doprowadzono do sytuacji, że Polacy boją się iść do lekarzy nawet jeśli mają objawy chorób.

Ludzie bali się wychodzić z domu i kłaść się do szpitala, bo w lud poszła fama, że tam najłatwiej się zarazić. Do porażki przyczyniło się również nadmierne wykorzystywanie przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej teleporad, które są dla nich wygodną i bezpieczną formą kontaktu z chorym. Oczywiście w niewielkiej części przypadków taki kontakt pomiędzy pacjentem a jego lekarzem może wystarczyć. Ale w większość przypadków lekarz musi pacjenta dokładnie zbadać, odsłuchać pracę serca i płuc, przez telefon nie oceni też zdjęcia rentgenowskiego – podkreślił.

Źródło: Medonet.pl