4

Lekarze przeciw nowym zasadom walki z pandemią! Nie chcą leczyć chorych pacjentów?

Share

Zarząd Krajowy OZZL sprzeciwia się nowym zasadom walki z pandemią, które zostały ogłoszone przez premiera oraz ministra zdrowia i polegają na obowiązkowych badaniach pacjentów powyżej 60. roku życia z pozytywnym wynikiem SARS-CoV-2 przez lekarzy POZ w warunkach domowych – czytamy w oświadczeniu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Zdaniem przedstawicieli medyków nowe przepisy wprowadzą paraliż działalności lekarzy POZ, jednocześnie pozbawiając innych pacjentów bez opieki, pomimo że są oni przewlekle chorzy.

Takie rozwiązania są nierealne pod względem zarówno technicznym, jak i wydolnościowym systemu podstawowej opieki zdrowotnej oraz powodują dalsze narastanie olbrzymiego długu zdrowotnego – napisano w oświadczeniu.

Według lekarzy nie będą oni w stanie zapewnić bezpieczeństwa w trakcie wizyt. Ich zdaniem nie poprawi to sytuacji epidemicznej, a wręcz może ją nawet pogorszyć.

Takie nieprzemyślane rozwiązanie może doprowadzić do istotnego zagrożenia epidemicznego w odniesieniu do samych lekarzy POZ jak i ich rodzin, a także innych pacjentów przyjmowanych w POZ. Istnieje realne i istotne ryzyko, że obowiązkowe wizyty domowe nie tylko nie poprawią sytuacji epidemicznej, ale wręcz ją pogorszą, także kosztem zdrowia innych pacjentów, którzy często potrzebują nagłej pomocy lekarzy POZ – podsumowano.

Źródło: Polsat News