0

Lockdown powoli zabija Polaków! Choroby społeczne sparaliżują kraj. Nadwaga, ostra cukrzyca…

Share

W czasach pandemii koronawirusa Polacy znacznie ograniczyli aktywność fizyczną. Według ostatnich badań problem nadwagi dotyczy co drugiego naszego rodaka.

Niedawno minął rok od dnia, gdy oficjalnie potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. Od marca 2020 roku żyjemy zgodnie z mocnymi ograniczeniami. Przyczyniło się to w dużym stopniu do tycia mieszkańców naszego kraju.

Według badania Covid 365+ problem nadwagi lub otyłości dotyczy co drugiego mieszkańca Polski.

Nadwaga i otyłość są jednymi z wiodących czynników zwiększających ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19. Potwierdzają to liczne badania naukowe przeprowadzone na przestrzeni ostatnich miesięcy – przypomina dr hab. Ernest Kuchar, specjalista w dziedzinie chorób zakaźnych i medycyny sportowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Okazuje się, że dziś co trzeci mieszkaniec Polski podejmuje aktywność fizyczną rzadziej niż raz w miesiącu, gdy minimalny poziom aktywności dorosłego człowieka to 300 minut umiarkowanego wysiłku fizycznego w tygodniu.

Gdy doliczymy do tego godziny spędzone w pozycji siedzącej oraz niewłaściwą dietę i częste podjadanie niezdrowych przekąsek – mamy gotowy przepis na rozwój cukrzycy lub chorób układu krążenia, czyli tzw. schorzeń cywilizacyjnych, które obok pandemii Covid-19, pozostają najważniejszym problemem zdrowotnym i główną przyczyną zgonów – ostrzega specjalista.