0

Łukaszenka ostro do władz w Polsce: „Dostaną mocno po twarzy!”

Share

Wielu podejmuje kwestię polską. Mówią: „Polacy, ucisk”. Jeszcze raz chcę powiedzieć władzom Polski: tak, niemało żyje u nas Polaków. Ale to są nasi Polacy. Ich ojczyzną jest Białoruś – mówił Aleksander Łukaszenka w trakcie spotkania z najwyższymi urzędnikami państwowymi.

Na specjalnie zwołanym spotkaniu, które odbyło się 6 kwietnia, Prezydent Białorusi żądał wprowadzenia natychmiastowego planu polityki wobec Polski i Polaków zamieszkujących na Białorusi.

Chciałbym dziś usłyszeć konkretne propozycje powrotu do konsekwentnej, proaktywnej polityki wobec Polski. Z nikim nie będziemy się kłócić, nie chcemy z nikim walczyć, ale jeśli będziemy traktowani tak samo, jak to było pod koniec ubiegłego roku i teraz, to dostaną mocno po twarzy – mówił Łukaszenka cytowany przez agencje BelTa.by

https://youtu.be/7ikUTC5NjZM

Zdaniem prezydenta, władze w Mińsku muszą przedstawić oficjalny plan działań wobec Polski oraz polskich organizacji działających na terytorium Białorusi.

Nie wszyscy na Zachodzie rozumieją, co się naprawdę dzieje. Jak powiedziałem, stosowny plan jest wdrażany, ale prace te należy przyspieszyć. Konieczne jest promowanie prześladowań etnicznych Białorusinów w okresie międzywojennym i powojennym, działalność polskich gangów nacjonalistycznych (i nie tylko polskich) na naszym terytorium, odwetowe dążenia władz do odzyskania kontroli nad niektórymi terytoriami i regionami Białorusi. Na przykład w Warszawie nadal nazywa się je „wschodnimi granicami”. Oficjalny Związek Polaków na Białorusi, w którym niedawno wybrano nowego przywódcę, powinien konstruktywnie działać na rzecz naszego kraju, pomagając zacieśnić stosunki – podkreślił.

Wielu podejmuje kwestię polską. Mówią: „Polacy, ucisk”. Jeszcze raz chcę powiedzieć władzom Polski: tak, niemało żyje u nas Polaków. Ale to są nasi Polacy. Ich ojczyzną jest Białoruś. Oni tu żyją, ich dzieci żyją i będą żyć. Kto chce wyjechać, tego nie zatrzymujemy i zatrzymywać nie będziemy. Ale ci, którzy mieszkają u nas to obywatele Białorusi, to nasi Polacy – dodał.