0

Maria Kuszyńska nie żyje. Aktorka miała 92 lata.

Share

Maria Kuszyńska nie żyje. Smutne wieści przekazał Związek Artystów Scen Polskich, z którym artystka była związana przez wiele lat.

Maria Treutz-Kuszyńska była polską aktorką teatralną i filmową. W ciągu swojej kariery grała na deskach wielu teatrów: Poznanskiej Estrady, im. Fredry w Gnieźnie, Ziemi Opolskiej w Opolu, im. Jaracza w Olsztynie-Elblągu oraz Ziemi Mazowieckiej w Warszawie. Wystąpiła też w takich produkcjach, jak “Polskie drogi” czy “Bezkresne łąki”. Od 1959 roku była związana ze Związkiem Artystów Scen Polskich.

Zawodowo współpracowała z Poznańską Estradą, poznańskim Teatrem Satyryków, a zadebiutowała na deskach Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie rolą Skierki w „Balladynie” Słowackiego w reżyserii Stanisława Cegielskiego. Na tej scenie była też Zuzią w „Imieninach pana dyrektora” Skowrońskiego, Pernette Laprade w „Szczęśliwych dniach” Pugeta, Baletnicą w „Żołnierzu Królowej Madagaskaru” Tuwima. Teatr Ziemi Opolskiej, to Helena w „Panu Damazym” Blizińskiego i Maja w „Achillesie i pannach” Swinarskiego, Donna Clara w „Zielonym Gilu” de Moliny, Maria w „Wieczorze Trzech Króli” Szekspira, czy tytułowy „Czerwony Kapturek” Szwarca – przypomina ZASP.

Treutz-Kuszyńska zmarła 30 lipca w wieku 92 lat. Informacje o jej śmierci przekazał Związek Artystów Scen Polskich.

Odeszła serdeczna Koleżanka czuła na potrzeby artystów, swoich rówieśników, skupionych wokół Związku Artystów Scen Polskich – Maria Treutz-Kuszyńska. Spoczywaj w pokoju – czytamy na facebookowej stronie ZASP.