0

MEGA SKANDAL! Przychodnia ODMÓWIŁA przyjęcia chorego dziecka! Powodem … ankiety covidowe

Share

Do skandalicznej sytuacji doszło w przychodni Vertimed na warszawskich Kabatach. Chore dziecko nie zostało przyjęte do badania ponieważ rodzic nie chciał wypełnić ankiety covidowej. Sprawą zajął się Rzecznik Praw Pacjenta.

Mąż był umówiony z dzieckiem na 9:15. Przed wizytą został poproszony o wypełnienie ankiety, czy był zaszczepiony. Odmówił, choć jest zaszczepiony. Skoro to wizyta chorego dziecka, to po co takie informacje o rodzicu? Poprosił o pisemną informację z podstawą prawną, na jakiej zasadzie ankiety są przeprowadzane. Czekał 30 minut i jej nie dostał – relacjonuje matka młodego pacjenta w rozmowie z haloursynow.pl.

Co oburzające pracownicy twierdzą, że postąpili słusznie i działali zgodnie z prawem. Według przychodni, takie zachowanie jest spowodowane troską o zdrowie innych pacjentów, a wypełnienie ankiety jest warunkiem korzystania z usług placówki.

Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi kierownicy podmiotów leczniczych oraz inne osoby udzielające świadczeń zdrowotnych są obowiązani do podejmowania działań zapobiegających szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych. Działania te obejmują w szczególności ocenę ryzyka wystąpienia zakażenia związanego z wykonywaniem świadczeń zdrowotnych – komentują przedstawiciele Grupy Medycznej Vertimed.

Zupełnie innego zdania jest Rzecznik Praw Pacjenta.

Przychodnia nie mogła – w opisywanej sytuacji – odmówić przyjęcia dziecka. Sprawa wymaga wyjaśnienia. Przychodnia może ponieść odpowiedzialność cywilną, natomiast osoba, która odmówiła udzielenia pomocy, ponosi także odpowiedzialność zawodową lub karną – mówi Jakub Gołąb z Biura Rzecznika Praw Pacjenta.

Źródło: HaloUrsynow.pl