0

Miliony na kursy i szkolenia dla Ukraińców w Polsce! „Przedsiębiorcy zyskają wykwalifikowanych pracowników…”

Share

5 mln zł trafi do firm z woj. łódzkiego zatrudniających uchodźców z Ukrainy; środki zostaną przeznaczone na kursy języka polskiego oraz szkolenia zawodowe. Przedsiębiorcy zyskają wykwalifikowanych pracowników, a obywatele Ukrainy niezbędne kompetencje – poinformował Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

Według przekazanych informacji, środki na aktywizację zawodową obywateli Ukrainy przekazać ma Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna w ramach projektu „Strefa RozwoYou2”. Przedsiębiorcy będą mogli otrzymać specjalne bony o wartości 9240 zł na jednego pracownika. Dodatkowo środki przeznaczone mają być na organizację specjalnych spotkań, w których uchodźcy będą mogli poznać oferty firm i możliwości zatrudnienia.

To szczególny moment, ponieważ uruchamiamy wsparcie dla przedsiębiorców przeznaczone dla pracowników pochodzących z Ukrainy. Mówimy o programie, który ma umożliwić szkolenia pracowników z Ukrainy, by w najlepszy sposób adaptować ich do wykonywania konkretnej pracy. Dzięki temu rodzimi przedsiębiorcy zyskają wykwalifikowanych pracowników, a obywatele Ukrainy niezbędną do nowej pracy wiedzę – mówił szef resortu rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Podstawowe szkolenie, jakie jest tu niezbędne, to nauka języka polskiego. Ale w ramach bonów z ŁSSE jest też szereg innych specjalistycznych kursów. To bardzo ważna informacja dla całego województwa, dobra informacja dla przedsiębiorców, ponieważ wielu z nich spotyka się z osobami z Ukrainy, które są gotowe podjąć zatrudnienie, lecz najczęściej jest ono niezgodne z ich dotychczasowym wykształceniem czy kompetencjami. Można w tej sytuacji znaleźć rozwiązanie – dodał.

Jak wskazano w województwie łódzkim oficjalnie zarejestrowało się ponad 35 tysięcy uchodźców, w większości są to kobiety.