0

Miliony niewykorzystanych szczepionek w Polsce! Rząd straci 6 MILIARDÓW zł

Share

Miliony niewykorzystanych szczepionek przeciwko Covid-19, a w perspektywie dostawa nowych za 6 mld zł. Rząd domaga się renegocjacji umowy z Pfizerem – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. To kolejny sygnał pokazujący absurdy zakupowe polskiego rządu.

Według informacji podawanych przez dziennikarzy, Mateusz Morawiecki rozmawiał z szefową Komisji Europejskiej w sprawie kolejnych dostaw szczepionek. Proponowane są trzy rozwiązania: przesunięcie dostaw, rozłożenie ich na 10 lat bądź zmiana na inne produkty tej samej firmy.

Jak dowiedział się DGP, w ubiegłym tygodniu odbyło się już w tej sprawie jedno spotkanie – udział w nim wzięli m.in. przedstawiciele Komisji, firmy Pfizer oraz minister zdrowia Adam Niedzielski. We wtorek ma się odbyć następne – pisze „DGP”.

Warto przypomnieć, że według umów podpisanych przez rząd, do Polski trafić ma kolejne 67 milionów dawek szczepionki przeciw COVID-19. Do tej pory z danych KPRM wynika, że wykorzystano 54 mln dawek, a 25 milionów leży w magazynach.

Dostawa nowych szczepionek oznacza więc, że większość się zmarnuje. Stanie się tak nawet wtedy, gdy MZ zarekomenduje podawanie czwartej dawki. Tym bardziej że na razie do szczepień typowane mają być tylko osoby po 80. roku życia oraz te z obniżoną odpornością – czytamy.

Jeśli firma Pfizer nie zgodzi się na renegocjację umowy może to oznaczać, że Polska zmuszona będzie do zapłacenia 6 miliardów złotych.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna