0

Minister ma złe wieści! „Rosyjska agresja na Ukrainę może trwać latami”

Share

Według ministra spraw zagranicznych Finlandii Pekka Haavisto, wojna na Ukrainie szybko się nie skończy. „Agresja Rosji na Ukrainę może trwać latami, ponieważ obecnie żadna ze stron nie ma sposobu na zakończenie wojny” – powiedział polityk.

Minister w Helsinkach podczas zjazdu ambasadorów i szefów fińskich placówek dyplomatycznych mówił o wojnie na Ukrainie.

– W miarę jak wojna na Ukrainie się przeciąga wzrasta również ryzyko nieporozumień czy szkód związanych z działaniami militarnymi, jak użycie broni chemicznej czy masowego rażenia, co w nieuchronny sposób postawiłoby Europę w obliczu nowej sytuacji – powiedział minister.

Dalej szef dyplomacji mówił o postępującym procesie ratyfikacji członkostwa Finlandii i Szwecji w NATO. Przypomniał, że rosyjska agresja na Ukrainę pół roku temu spowodowała, że „obudziliśmy się w nowym świecie”, dlatego wiosną Finlandia musiała działać „szybko”, a niezwykle ważne był dołączenie do NATO wspólnie ze Szwecją.

Finlandia i Szwecja w NATO

– 23 kraje NATO spośród 30 już zatwierdziły członkostwo. Wciąż prowadzone są rozmowy z Turcją. Ta wiosną blokowała rozpoczęcie negocjacji ze względu na – jak utrzymywała – politykę Sztokholmu i Helsinek w sprawie organizacji uznawanych przez Ankarę za terrorystyczne, głównie Kurdów tureckich. Pod koniec sierpnia odbędzie się trójstronne spotkanie w sprawie przyjętego na szczycie NATO w Madrycie fińsko-szwedzko-tureckiego memorandum w tej sprawie – potwierdził Haavisto.