0

Ministerstwo Zdrowia zapowiada INWIGILACJĘ PRACOWNIKÓW! Szef zapyta cię o ukłucie!

Share

Kolejne pomysły segregacyjne pojawiają się w głowach polityków obozu rządzącego i znajdują swoje miejsce w projektach, które trafiają do Sejmu. Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia zapowiedział, że w przygotowaniu są zmiany, które dadzą pracodawcom prawo do sprawdzenia, czy pracownik jest zaszczepiony.

 

Do tej pory taka sytuacja nie była możliwa ze względu na przepisy prawa pracy oraz zapis o tajemnicy lekarskiej. Dane dotyczące szczepień, jeśli nie było wymagane na danym stanowisku, były określane jako wrażliwe dane medyczne, których udostępnienie odbywało się wyłącznie za zgodą obydwu stron. Sytuacja najprawdopodobniej ulegnie zmianie.

To trzeba zrobić ustawowo, projekt jest przygotowany i chcemy, aby znalazł się w agendzie następnego posiedzenia Sejmu. Chcemy, aby pracodawcy taką możliwość uzyskali, żeby mogli wiedzieć, który z pracowników jest zaszczepiony. (..) Dla ich własnego bezpieczeństwa – mówił wiceminister zdrowia.

Co więcej, w rozmowie z RMF FM, Waldemar Kraska dał do zrozumienia, że jest przeciwny obniżaniu pensji osób niezaszczepionych, ale to „pracodawca będzie decydował o pensji pracownika”.

Można sobie zatem wyobrazić, że projekt o którym mówi przedstawiciel rządu to nie tylko kwestia udzielania informacji medycznej, która do tej pory pozostawała tajna, ale także zmiany w prawie pracy, które umożliwią kary za brak szczepień, a nawet zwolnienie pracownika właśnie z tego powodu.

Źródło: RMF FM