0

Morawiecki chce ukarać winnych katastrofy ekologicznej. Milion złotych nagrody za wskazanie, kto zatruł Odrę

Share

„Zrobimy wszystko, aby zminimalizować negatywne skutki dla ekosystemu Odry” – powiedział Mateusz Morawiecki na konferencji w Gorzowie Wielkopolskim. Premier zapewnił, że służby ustalają, kto spowodował wyciek niebezpiecznych substancji. Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA, dodatkowo przekazał, że policja wyznaczyła milion złotych nagrody za pomoc w wykryciu sprawców katastrofy ekologicznej.

– Rząd jak najszybciej chce uporać się z nieszczęściem ekologicznym, bo Odra jest naszym dobrem narodowym – powiedział premier. Następnie zadeklarował jak najszybsze znalezienie winnych i ukaranie ich.

Najprawdopodobniej doszło do zrzutu niebezpiecznych substancji, które wywołały katastrofalne efekty w rzece.

– Uzgodniłem z ministrem spraw wewnętrznych i policją nagrodę za wskazanie sprawcy – powiedział Morawiecki.

Milion złotych nagrody za wskazanie, kto zatruł Odrę

Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik poinformował, że Komendant Główny Policji wyznaczył 1 mln zł nagrody za pomoc w wykryciu sprawców katastrofy ekologicznej.

Morawiecki dodał, że dramat ekologiczny na Odrze jest bardzo poważny i stanowi ogromne zadanie dla całego państwa i  wszystkich służb.

– Zadania zostały rozdysponowane i wszyscy działają w pełni sił – zapewnił.

Przekazał, że o katastrofie ekologicznej dowiedział się 9 sierpnia wieczorem albo 10 sierpnia rano. Jak ocenił, „było to na pewno za późno”.

– Doszło do opieszałości niektórych służb, do zbyt wolnej reakcji, do zbyt wolnych działań – przyznał Morawiecki. Przypomniał, że z tego powodu wyciągnął konsekwencje kadrowe.

– Jeżeli dojdę do takiego wniosku, że doszło do poważnego naruszenia obowiązków lub zbyt wolnego działania, to będą wyciągane kolejne konsekwencje – zapowiedział premier.

Dalej na konferencji zaapelował do wszystkich sił politycznych, aby nie wykorzystywać katastrofy do celów politycznych.

– Chcemy w ponadpolitycznym trybie przystąpić do eliminowania skutków tej klęski ekologicznej. Zrobimy wszystko, aby nie tylko zapobiegać tego typu wydarzeniom na przyszłość, ale także zrobimy wszystko, aby ograniczyć straty, aby zminimalizować negatywne skutki dla Odry i dla całego ekosystemu – powiedział premier.

Źródło: polsatnews.pl