0

Morawiecki się ZAŁAMIE! Eksperci wprost: Na rynku może zabraknąć RYŻU!

Share

Polacy będą pracować za miskę ryżu? – okazuje się, że może to być niemożliwe! Eksperci biją na alarm, w Indiach, czyli największym eksporterze ryżu na świecie, plony są wyjątkowo niskie.

Okazuje się, że w ostatnich miesiącach pogoda zdecydowanie nie dopisała dla wysokich plonów upraw ryżowych. Susza i nierównomierna ilość deszczu spowodowały, że obszar, gdzie istnieje możliwość upraw tego produktu zmniejszył się znacząco.

Generalnie opady deszczu w kraju przekraczają normę o 10 proc., ale są nierówne pod względem geograficznym. Z jednej strony w stanach środkowych i południowych odnotowano opady o 30 proc. wyższe niż zazwyczaj, a z drugiej – susza nawiedziła regiony, które odpowiadają nawet za jedną czwartą produkcji ryżu – informuje Interia.pl.

Zdaniem ekspertów obecna sytuacja może przerodzić się w ogromne problemy. Władze Indii będą bowiem starały się ratować sytuację głównie na rynku wewnętrznym. Ograniczą zatem sprzedaż zagraniczną. Co warto podkreślić, rząd w Delhi ograniczył już wcześniej ekspert cukru i pszenicy.

Mukesh Jain, dyrektor firmy Sponge Enterprises Pvt., informuje że za eksportowany ryż trzeba będzie, już wkrótce, zapłacić nawet 400 dolarów za tonę. To ogromna podwyżka, która spowoduje znaczne ograniczenie dostępności towaru.

Źródło: Interia.pl