1

Morawiecki straszy WOJNĄ w Europie! „Grozi nam bezpośrednia inwazja…”

Share

Wzywamy naszych niemieckich partnerów do oprzytomnienia, wzywamy do uświadomienia sobie, jak gigantyczne ryzyka łączą się z przekazaniem tego narzędzia szantażu w ręce Moskwy – mówił Mateusz Morawiecki w trakcie konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Łotwy, Artursem Kriszjanisem Kariniszem.

W trakcie spotkania z dziennikarzami szef rządu odnosił się do tematu możliwej inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę. Zdaniem Mateusza Morawieckiego to scenariusz bardzo realny.

Z jednej strony wiemy, i nie jest to już tajemnicą, że grozi bezpośrednia inwazja na część terytorium Ukrainy. Nie wiemy, jaką część. Oczywiście, to jest ta najdalej posunięta forma agresji – stwierdził Morawiecki.

Polityk twierdzi, że Rosja w osobie Władimira Putina stosuje presję nie tylko na rząd ukraiński, ale także na polski.

Jednym z takich kierunków ataków jest presja na system energetyczny, na gospodarkę, na społeczeństwo i oczywiście poprzez ataki hakerskie, na systemy mailowe, na systemy bezpieczeństwa. To jest to, czego Ukraina doświadcza każdego dnia, czego Polska też doświadcza. Może nie tak często jak Ukraina, ale również bardzo często widzimy te odciski palców hakerów rosyjskich, białoruskich i innych, którzy atakują nasze systemy – podkreślił.

Podobnego zdania był premier Łotwy, który stwierdził, że najlepszą bronią w przypadku naszych krajów jest „wspieranie demokracji” tam, gdzie jest to potrzebne.

To jest nasz świat. Dlatego musimy wspierać demokrację, nasz styl życia, sukcesję władzy w drodze otwartych i wolnych wyborów w obliczu ataków ze strony agresywnych i autokratycznych państw – powiedział Karnisz.

Źródło: Polsat News