0

Mutacja „Delta” już w Polsce! Chorzy w kilku regionach Polski

Share

Indyjska mutacja atakuje Polskę! Wariant Delta występuje już w kilku województwach.

 

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, w naszym kraju odnotowano kolejny przypadek zarażenia indyjską mutacją Delta. Mutację wykryli badacze z Laboratorium Genetycznego Gyncentrum w Sosnowcu u mieszkańca Katowic.

– Próbka, w której wykryliśmy wariant Delta, uznawany przez naukowców za wariant alarmowy, została pobrana 7 maja, czyli kilka dni po tym, kiedy potwierdzone zostało ognisko indyjskiej mutacji koronawirusa w Domu Sióstr Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty w Katowicach. Informację o wyniku sekwencjonowania przekazaliśmy wojewódzkiemu sanepidowi, być może dochodzenie epidemiologiczne wykaże, czy zakażenia te mają wspólne źródło – poinformowała diagnosta laboratoryjny Emilia Morawiec.

“Dziennik Gazeta Prawna” podaje, że groźną mutację wykryto także w zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim, pomorskim oraz mazowieckim województwach. Mimo to, Ministerstwo zdrowia twierdzi, że Polsce nie grozi scenariusz brytyjski, gdzie Delta jest odpowiedzialna za ponad 90 proc. zakażeń.

Przypomnijmy, że mutacje Delta odkryto w Indiach dwa miesiąca temu. Według ekspertów jest znacznie bardziej zaraźliwy niż mutacja brytyjska Alfa.