0

Nadchodzi przerażająca drożyzna! Ekspert wprost: Nie ma produktów, która nie podrożeje

Share

Nie ma kategorii produktów żywnościowych, która nie podrożeje – twierdzi Piotr Arak, szef Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Zdaniem eksperta wojna na Ukrainie będzie miała znacząco wpływ na cenę produktów.

W rozmowie z RMF FM, Arak podkreślił, że obecnie ciężko jest przewidzieć jak mocno zdrożeją produkty spożywcze w Polsce. Pewnym jest jednak, że ceny wzrosną i będzie to odczuwalne dla naszych portfeli.

Trudno powiedzieć, ze względu na to, jakie będą prognozy dla polskiej żywności. Mieliśmy bardzo suchą wiosnę. Jesteśmy jako kraj bezpieczni, jeśli chodzi o żywność, wystarczy żywności, tylko może być droższa, ze względu na to, że nie będziemy w stanie uzupełniać importu i będzie nasza żywność eksportowana do innych krajów europejskich – stwierdził.

Według szefa Polskiego Instytutu Ekonomicznego dobrą decyzją było wsparcie finansowe rolników poprzez dofinansowania.

Informacje pochodzące z sektora rolnego pokazują, że rolnicy korzystają z mniejszej ilości nawozów, ponieważ ich nie stać. Dlatego polskie państwo zdecydowało się na dopłaty do nawozów. Mniej nawozów to mniejsza produkcja i droższa żywność – podkreślił.

 

Źródło: RMF FM