1

Nadciąga kolejna mutacja wirusa. Potrzebne będą zupełnie inne szczepionki

Share

Pandemia nigdy się nie skończy?! Czekają na nas nowe groźniejsze mutacji koronawirusa. Prezes firmy BioNTech twierdzi, że konieczne będzie opracowanie nowej formuły szczepionki.

Pandemia koronawirusa wciąż trwa na całym świecie. Pojawiają się kolejne mutacji i warianty wirusa. Obecnie w wielu krajach króluje groźny wariant Delta. Niestety to dopiero początek.

Podczas rozmowy z dziennikiem Financial Times prezes BionTech Ugur Sahin twierdził, że obecnie istniejące warianty Covid-19 nie różnią się znacząco od podstawowej mutacji. Jednak w przyszłym roku nastąpią poważne zmiany. W związku z tym konieczne będzie opracowanie nowej formuły szczepionki.

W tym roku nowa szczepionka jest zupełnie niepotrzebna, jednak do połowy następnego roku sytuacja może się diametralnie zmienić. To ewolucja, która tak naprawdę dopiero się zaczęła. Ten wirus pozostanie z nami i będzie nadal się dostosowywał – ostrzega Sahin.

Zdaniem Sahina nowe mutacje koronawirusa nie będą “łatwiejsze do opanowania przez układ odpornościowy”. W przypadku, gdy nie pojawi się nowy preparat na Covid-19 liczba ciężkich przypadków choroby znów wzrośnie.