0

„Najbardziej śmiercionośne zwierzę na świecie” powraca! Odnaleziono je w Niemczech

Share
Iza Husselbank

Na zachodzie Niemiec wykryto azjatyckiego komara tygrysiego. Jest to “najbardziej śmiercionośne zwierzę świata”!

W miejscowości Floersheim oraz w Hirschhorn na zachodzie Niemiec wykryto niebezpiecznego azjatyckiego komara tygrysiego. Jak informuje Ministerstwo Środowiska Hesji w Wiesbaden, “czujni obywatele rozpoznali je i odesłali małe owady do odpowiednich władz”.

Dziennik “Frankfurter Rundschau” podaje, że według Instytutu Medycyny Tropikalnej im. Bernharda Nochta (BNITM), azjatycki komar tygrysi jest nosicielem różnych tropikalnych chorób wirusowych, zwłaszcza dengi.

W wyniku globalizacji międzynarodowego handlu towarami komar rozprzestrzenił się z Azji na dużą część świata. Azjatycki komar tygrysi zadomowił się również w niektórych krajach europejskich na południe od Alp. Aby jednak komar mógł przenieść chorobę, musiałby najpierw ukąsić człowieka będącego nosicielem odpowiedniego wirusa – wyjaśnia “Frankfurter Rundschau”.

Według badań, przeprowadzonych przez BNITM, komar tygrysi może przenosić na przykład wirus Zika, jednak dlatego potrzebuje, by przez okres co najmniej 14 dni panowały temperatury co najmniej 27 stopni Celsjusza. W związku z tym eksperci twierdzą, że nie ma powodu do paniki.

Od 2018 roku te “dziesięciomilimetrowe, czarno-białe, wzorzyste komary były już znajdowane w Hesji. Jednak ryzyko przeniesienia choroby przez komara tygrysiego jest niskie, twierdzi Ministerstwo Środowiska. System monitorowania będzie uważnie obserwował rozprzestrzenianie się komara, aby w porę można było podjąć środki zapobiegawcze. Jednak osoby, które są szczególnie często kąsane przez komary powinny zachować szczególną ostrożność” – podaje “FR”.