Według najnowszego sondażu CBOS, wynika, że Prawo i Sprawiedliwość odnotowuje lekkie poparcie. Konfederacja przed Lewicą.
Pracowania CBOS zaprezentowała wyniki swojego najnowszego sondażu poparcia partii politycznych. Wynika z tego, że na partię Jarosława Kaczyńskiego chce obecnie głosować 31 proc. respondentów. To lekki wzrost, bo to wynik lepszy o 2 pkt proc. w porównaniu z poprzednim badaniem pracowni. Z kolej na partie Donalda Tuska głosować chce 14% respondentów, to spadek o 4 punkty procentowe.
Polska 2050 w tym badaniu zanotowała wzrost o 2 procenty i zrównała się poziomem poparcia z partią Donalda Tuska, czyli mogą liczyć na 14 proc. głosów obywateli.
Konfederacja przed Lewicą
W Sejmie znalazłyby się jeszcze dwie partie. To jedyna prawicowa partia w Sejmie, czyli Konfederacja, na którą głosować chce 7 proc. ankietowanych (wzrost o 1 pkt proc.). Słaby wynik zanotowała Lewica, na którą chce głosować 5 proc. badanych (poparcie bez zmian).
Badanie CBOS zostało przeprowadzone między 29 listopada i 12 grudnia na reprezentatywnej, imiennej próbie 1 tys. 63 pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru numerów PESEL. Respondenci mieli do wyboru trzy metody ankietowania: CAPI (wywiad osobisty) – 47 proc. badanych, CATI (wywiad telefoniczny) – 36 proc. badanych oraz CAWI (wywiad internetowy) – 17 proc. badanych.
W grudniu poprawiły się notowania PiS (31%, +2 pp.). Po stronie opozycji spadło poparcie dla KO (-4 pp.), zaś wzrosło dla Polski 2050 (+2 pp.), obie popiera po 14% wyborców. Do Sejmu weszłyby jeszcze Konfederacja (7%, +1pp) i Lewica (5%, bz.). pic.twitter.com/nIelbn3lbs
— CBOS (@CBOS_Info) December 13, 2021