0

Najstarsza Polka nie żyje. Była też drugą najstarszą osobą na świecie

Share

Tekla Juniewicz nie żyje. Najstarsza Polka i druga najstarsza osobą na świecie odeszła w wieku 116 lat.

Tekla Juniewicz urodziła się 10 czerwca 1906 r. 40 km od Lwowa we wsi Krupsko w Austro-Węgrzech. Polski nie było wtedy na mapie świata. Kiedy Polska odzyskała niepodległość, miała 12 lat. W 1927 r. wyszła za mąż za starszego o 22 lata Jana Juniewicza i zamieszkała w Borysławiu. Para doczekała się dwóch córek – Janinę i Urszulę. Po II wojnie światowej rodzina opuściła Związek Radziecki i przeprowadziła się do Gliwic. Po śmierci męża, do 103. roku życia pani Tekla mieszkała sama. Później zaopiekowały się nią wnuki Anna i Adam.

Tekla Juniewicz zmarła 19 sierpnia w wieku 116 lat. Była najstarszą Polką i drugą najstarszą osobą na świecie. Pierwsza jest 118-letnia Francuzka Lucile Randon.

Dziś rano, 19 sierpnia, zmarła pani Tekla Juniewicz, najstarsza Polka w historii, rekordzistka długowieczności Polski, najstarsza mieszkanka w historii województwa śląskiego, druga najstarsza osoba na świecie, a przede wszystkim niezwykła kobieta o wielkim sercu i mocnym charakterze. Przeżyła 116 lat, 2 miesiące i 9 dni – poinformował Urząd Miasta Gliwice na stronie internetowej.