0

Najstarsza Polka nie żyje. Wanda Szajowska była też najstarszą pianistką na świecie

Share

Wanda Szajowska nie żyje. Najstarsza Polka zmarła w swoim domu w Krakowie w wieku 111 lat. „Od pewnego czasu mówiła, że wybiera się na drugą stronę”.

Wanda Szajowska urodziła się 12 lutego 1911 roku we Lwowie. Tam ukończyła konserwatorium państwowe w zakresie fortepianu i śpiewu. Po II wojnie światowej przeprowadziła się do Krakowa, gdzie nadal grała i uczyła się między innymi historii sztuki.

Była nauczycielką fortepianu w Eksperymentalnym Studium Muzycznym, które działało w Krakowie od 1946 r., założone przez Krystynę Longchamps-Druszkiewiczową. Jednym z absolwentów Studium jest maestro Antoni Wit. – podaje RMF24.

Pani Wanda cieszyła się dobrym zdrowiem do ostatnich dni. W 2011 roku w wieku 100 lat przeszła operację ręki po złamaniu nadgarstka. Mimo to wciąż grała na fortepianie. Po śmierci Tekli Juniewicz, 19 sierpnia bieżącego roku została najstarszą Polką.

Wanda Szajowska zmarła 26 sierpnia w swoim domu w Krakowie w wieku 111 lat. Smutne informacje przekazał zaprzyjaźniony z nią Maciej Krzyżanowski.

Była słabsza od paru dni. Ale ucieszyła się kilka dni temu, gdy powiedziałem jej, że została najstarszą Polką. Od pewnego czasu mówiła, że wybiera się na drugą stronę, że za długo żyje, że musi dołączyć do kochanych rodziców – przekazała Krzyżanowski.