0

Nie chciał korona szaleństwa. Bolsonaro oskarżony o „zbrodnie przeciwko ludzkości”

Share

Jair Bolsonaro zostanie oskarżony o zbrodnie przeciwko ludzkości oraz dziewięć przestępstw związanych z jego decyzjami w trakcie trwania „epidemii koronawirusa” – informują brazylijskie media. Decyzję o oskarżeniu prezydenta podjęła komisja śledcza brazylijskiego Senatu.

Przypomnijmy, Bolsonaro był jednym z niewielu prezydentów na całym świecie, którzy nie zdecydowali się na wprowadzanie lockdownów oraz polityki korona szaleństwa.

Teraz, właśnie za taką postawę, polityk najprawdopodobniej będzie musiał stanąć przed sądem z oskarżeniem „zbrodni przeciwko ludzkości” oraz „celowego narażania Brazylijczyków na zakażenie”. Akt oskarżenia ma powstać na podstawie raportu specjalnej komisji, który poparło 7 z 11 senatorów.

Raport zaleca także oskarżenie około 80 osób, w tym kilku ministrów, byłych ministrów, kilka firm i trzech synów Bolsonaro.

Dałoby się znacznie ograniczyć tragiczne następstwa pandemii gdyby nie osobista postawa prezydenta Bolsonaro, który nieustannie lekceważył niebezpieczeństwo. Występował często publicznie bez maseczki, a także groził konsekwencjami prawnymi gubernatorom stanowym, wprowadzającymi lockdowny i inne środki ostrożności – czytamy w raporcie.

Prawdopodobieństwo postawienia Bolsonaro w stan oskarżenia jest jednak mało prawdopodobne. Dokonać może tego jedynie prokurator generalny Augusto Aras, który jest sojusznikiem prezydenta.

Źródło: Polsat News