0

Nie tylko węgiel! GAZ też będzie na kartki?! „Rząd szykuje się na problemy…”

Share

Kartki wracają do polskiej rzeczywistości! Dziennik „Rzeczpospolita”, informuje, że rząd Mateusza Morawieckiego liczy się z koniecznością wprowadzenia reglamentacją gazu ziemnego już najbliższej zimy.

„RZ” podaje, że Rada Ministrów wydłużyła okresu ochrony taryfowej URE dla odbiorców gazu ziemnego do końca 2027 r. Przypomnijmy, że z  taryf mogą obecnie korzystać m.in. gospodarstwa domowe, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także szpitale, domy pomocy społecznej, szkoły, przedszkola i żłobki.

Przedłużenie obowiązywania taryf nie oznacza, że ceny nie będą rosły, ale skala wzrostu będzie mniejsza, niż wynikałoby to z cen rynkowych – czytamy w dzienniku.

Partia rządząca zakłada także zawieszenie obowiązku sprzedaży gazu poprzez giełdę w przypadku ogłoszenia stanu kryzysowego. Eksperci alarmują, że zimą czekać nas może reglamentacja gazu.

Uruchamianie mechanizmu rynkowego to wystawianie rynku na grę ceną i manipulacje, których można się spodziewać w dobie kryzysu. Z zaproponowanych rozwiązań wynika jednak, że rząd szykuje się na problemy w dostawach gazu zimą i na jego potencjalną reglamentację – powiedział Łukasz Batory, szef działu energetyki w Kancelarii Modrzejewski i Wspólnicy, cytowany przez „Rzeczpospolitą”.

 

Źródło: Rzeczpospolita