0

Nie żyje jeden z najwybitniejszy polskich malarzy. Stefan Gierowski miał 97 lat

Share

Stefan Gierowski nie żyje. Był uważany za jednego z najważniejszych polskich abstrakcjonistów. Smutne wieści przekazała m.in. w mediach społecznościowych Fundacja malarza.

Stefan Gierowski był polskim malarzem i rysownikiem.Był uważany za jednego z najważniejszych polskich abstrakcjonistów. W latach 1956-60 współpracował z Galerią Krzywe Koło w Warszawie. W 1976 r. został profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Był także wieloletnim dziekanem Wydziału Malarstwa. Kilka lat później Gierowski został wybrany na rektora, jednak władze stanu wojennego odrzuciły jego kandydaturę. Jednym z ważniejszych jego dzieł jest cykl „Malowanie Dziesięciorga Przykazań”, który powstał w latach 1989-90.

Gierowski zmarł 17 sierpnia 2022 roku w wieku 97 lat. Informacje o jego śmierci przekazała Fundacja Stefana Gierowskiego.

W niedzielę zmarł prof. Stefan Gierowski – polski malarz uważany za jednego z najważniejszych polskich abstrakcjonistów, określany mianem klasyka polskiej nowoczesności. Miał 97 lat. O jego śmierci poinformowała w środę Fundacja Stefana Gierowskiego. Niech spoczywa w pokoju! – czytamy na Twitterze Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.