0

Nie żyje polski olimpijczyk i wielokrotny mistrz Polski

Share

Rajmund Zieliński nie żyje. Polski olimpijczyk i zwycięzca Tour de Pologne odszedł w wieku 81 lat.

Rajmund Zieliński był wybitnym polskim kolarzem. Na swoim koncie miał wiele sukcesów. W 1964 roku wygrał Tour de Pologne, a 5 lat później na torowych mistrzostw świata w Brnie był tuż za podium. Dwukrotnie reprezentował Polskę na igrzyskach olimpijskich w Tokio (1964) i Meksyku (1968). Był pierwszym Polakiem w historii Wyścigu Pokoju, który wygrał etap jazdy indywidualnej na czas (54 km). W 1964 roku został najlepszym kolarzem szosowy w klasyfikacji PZKol i Challenge „PS”. Po zakończeniu kariery zawodniczej został trenerem.

Zieliński zmarł 15 sierpnia 2022 roku w wieku 81 lat. Smutne wieści przekazała federacja. Sportowca pożegnał m.in. jego przyjaciel Wojciech Matusiak, kolarz szosowy i torowy, który razem z Zielińskim brał udział w olimpiadzie w Meksyku.

Przyjął mnie od pierwszego spotkania do grona wielkich kolarzy i pomagał mi na każdym kroku. Gdy byłem na większych wyścigach, to wszyscy kolarze wiedzieli, że mają mnie wpuścić do pierwszego wachlarza, bo Rajmund przykazał, że mają mi pomagać. – wspominał zmarłego Na antenie Radia Szczecin.