0

Nie żyje Władysław Barański! Zagrał w ponad 400 filmach!

Share

Smutne informacje ze świata polskiego filmu. Nie żyje Władysław Barański nazywany „Królem kaskaderów”. Miał 80 lat.

Nie uważam się za gwiazdę. Jestem zwyczajnie fachowcem, takim samym jak szewc czy tokarz – mawiał na swój temat.

Co ciekawe Barański z wykształcenia był technikiem mechanizacji rolnictwa. Filmem zajął się w latach 60. i od razu wpadł w oko reżyserom największych polskich produkcji. Jego popisy kaskaderskie mogliśmy obserwować w takich produkcjach jak: „Lista Schindlera”, „Quo Vadis” czy „Edi”.

Czasami zdarzało mu się dostawać również niewielkie, epizodyczne role w filmach i serialach. Można go było zobaczyć chociażby w „Komisarzu Alexie” czy „Bożej podszewce”.

Uczyłem się wszystkiego od podszewki. Dublując aktorów, musiałem uczyć się tego, w jaki sposób poruszają się, jakie gesty wykonują, by wszystko wyglądało naturalnie. Zdarzało się, że za którymś z nich chodziłem przez kilka tygodni, przypatrując się wszystkiemu, co robi. W jakimś amerykańskim westernie widziałem scenę, jak z pociągu wyrzucali trupy grane przez kaskaderów. Patrzę, a ci spadają z nasypu, robią pad przez głowę i wymachują łapami. Trup to trup, musi lecieć jak kłoda, a oni się bali, że sobie głowy porozbijają. Przyglądałem się takim scenom i sam wyciągałem wnioski, jak trzeba upaść, żeby się zbytnio nie poobijać – mówił na łamach portalu Sudety24.pl