0

Nie żyje współtwórca „Bolka i Lolka”. Branża filmowa w żałobie

Share
Iza Husselbank

Wiesław Zięba nie żyje. Współtwórca “Reksia” i “Bolka i Lolka” miał 75 lat. Smutne wieści przekazało Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Wiesław Zięba był polskim scenarzystą, ilustratorem i reżyserem filmów rysunkowych. Jako młody chłopak grał w zespołach rockowych. Karierę rozpoczął w 1972 roku w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, a 10 lat później zaczął pracować w Studiu Miniatur Filmowych w Warszawie. Był odpowiedzialny za rysunki m.in. w “Reksiu” i “Bolku i Lolku”.

Reżyserował takie filmy animowany jak: “Tajemnica Wiklinowej Zatoki”, “Powrót do Wiklinowej Zatoki”, “Zima w Wiklinowej Zatoce” czy “Magiczna gwiazda”. Jego ostatnim dziełem reżyserskim był pierwszy odcinek serialu animowanego „Żubr Pompik”. W 2008 roku filmowiec został nagrodzony Srebrnym Medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Wiesław Zięba zmarł 12 września w wieku 75 lat. Smutne wieści o śmierci filmowca przekazało Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Wiesław Zięba, scenarzysta, autor opracowania plastycznego i reżyser filmów rysunkowych, członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, przez wiele zaangażowany w popularyzację polskiego kina młodego widza w kraju i na świecie, zmarł 12 września 2022 roku. Miał 75 lat – czytamy w oświadczeniu.