1

Niedzielski będzie załamany. Polska „zieloną wyspą” na epidemicznej mapie Europy

Share

Polska, Czechy, Rumunia, Słowacja i Węgry – to kraje, gdzie obecnie trwa najlepsza sytuacja epidemiczna w Unii Europejskiej. Raport przygotowało Europejskie Centrum ds Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Okazuje się, że brak skrajnego zamordyzmu i ograniczana wolności obywateli może przekładać się na sukces walki z koronaszaleństwem. To jednak badanie, które zdecydowanie nie spodoba się przedstawicielom Rady Medycznej przy premierze Mateuszu Morawieckim, którzy od dawna naciskają na wprowadzenie lockdownu na wzór Francji.

Wspomniana Francja, a także Hiszpania, Portugalia, Szwecja, Bułgaria, Grecja, Litwa i Estonia – to kraje, które na mapie oznaczane są kolorem czerwonym. Oznacza to, że właśnie tam statystyki wykazują największą ilość zakażonych i zgonów.

Nieco lepiej sytuacja wygląda we Włoszech, Austrii, Chorwacji, Finlandii oraz na Łotwie – te kraje zostały oznaczone kolorem pomarańczowym.

Przy tworzeniu statystyk brane są pod uwagę takie kryteria, jak liczba wykonywanych testów oraz wskaźnik testów z wynikiem pozytywnym.

Źródło: ecdc.europa.eu

Źródło: ecdc.europa.eu