7

Niedzielski wini Polaków za rekord zgonów! „Szczepienie chroni 60-krotnie bardziej przed zgonem”

Share

Paraliż służby zdrowia, brak karetek, miliony Polaków na kwarantannie – kto jest temu winien? Oczywiście, jak twierdzi minister zdrowia Adam Niedzielski, odpowiedzialni za ten stan są obywatele.

W trakcie konferencji prasowej szef resortu zdrowia odpowiadał na pytania dotyczące rekordowej liczby zgonów oraz rosnących statystyk zakażonych COVID-19.

Przyczyn oczywiście jest kilka, to nie jest tak, że jest jedna wyraźna przyczyna, którą można obciążyć odpowiedzialnością za tę sytuację – stwierdził Niedzielski.

Jak można się było domyślić, odpowiedzialności trudno szukać wśród polityków czy też urzędników. Największy wpływ na paraliż służby zdrowia, zdaniem ministra, mają oczywiście sami Polacy, którzy nie chcieli się zaszczepić.

Szczepienie, które nie jest być może tak skuteczne w ochronie przeciwko samemu zakażeniu, jest bardzo skuteczne, jeżeli chodzi o ochronę przed tymi najcięższymi dolegliwościami związanymi z przechorowaniem covidu – podkreślił minister zdrowia.

Z ponad tych 700 zgonów ponad 500 to są osoby niezaszczepione, w pozostałej części, chodzi mniej więcej o 70 procent, to są osoby obciążone wielochorobowością. Puenta jest taka (…): szczepienie chroni 60-krotnie bardziej przed zgonem, niż chronione są osoby niezaszczepione – dodał.

Oczywiście, to nie wszystko. Kolejnym elementem jest brak odpowiedzialności Polaków za swoje zdrowie. Jesteśmy bowiem niewyedukowani i nie dbamy o siebie.

Kolejnym ważnym elementem odpowiadającym za wysoką śmiertelność w Polsce jest, niestety, niski poziom zdrowotności w populacji – zauważył „minister pandemii”.

Każda z tych przyczyn wiąże się z zaniedbaniami, które mają wieloletni charakter. Chodzi o edukację zdrowotną, o kwestię postawienia na odpowiednim poziomie profilaktyki – podsumował.