1

Niedzielski wprost: „To doprowadziłoby do faktycznego lockdownu”

Share

40,50, 60 tysięcy zakażeń, nakładanie izolacji i kwarantann na długie dni tak naprawdę doprowadziłoby do faktycznego lockdownu – twierdzi minister Adam Niedzielski, opowiadając o zmianach w przepisach dotyczących kwarantanny w Polsce.

Przypomnijmy, resort zdrowia zdecydował o skróceniu okresu kwarantanny z 10 do 7 dni. Jak wytłumaczono jest to związane z innym niż dotychczas działaniem wirusa.

Widzieliśmy, że władze tych krajów, z opóźnieniem reagując na pojawiające się zwiększone liczby zakażeń, wprowadziły ten obowiązek, więc my, będąc na początku, bo pamiętajmy, że mimo tych wielkich liczb, z jakimi mamy do czynienia, to jest początek piątej fali, podejmujemy tę decyzję, bo widzimy, że przebieg kliniczny jest nieco szybszy w przypadku omikronu – mówił na konferencji prasowej Adam Niedzielski.

A z drugiej strony zdajemy sobie sprawę, że jeżeli będziemy mieli do czynienia ze scenariuszem, gdzie będzie 40, 50, 60 tys. zakażeń, nakładanie izolacji i kwarantann na długie dni tak naprawdę doprowadziłoby do faktycznego lockdownu w gospodarce, bo ludzie, którzy pracują, po prostu nie byliby obecni w pracy. Stąd jest ta decyzja – dodał.