0

Niemcy masowo wykupują POLSKIE ZŁOTO!

Share

Obywatele Niemiec coraz częściej przyjeżdżają do Polski, aby zakupić złoto. Powodem jest niska wartość naszej waluty, co daje wysoki stopień opłacalności.

Jak podaje Światowa Rada Złota, tylko w zeszłym roku w Republice Federalnej Niemiec sprzedano 90 ton złota. Mowa jest o biżuterii, monetach i sztabkach inwestycyjnych. W związku z wojną ceny zaczęły znacząco rosnąć, ale Niemcy znaleźli sposób na tańsze zakupy.

Obywatelom Niemiec sprzyja na pewno niski kurs złotego, ale ważniejsze są inne przepisy dotyczące zgłaszania transakcji odpowiednim urzędom, w tym skarbowym. W Niemczech od kilku lat trzeba to robić przy transakcji powyżej 2 tysięcy euro (wcześniej było to 15, a potem krótko 10 tys. euro), w Polsce anonimowo można zakupić złoto do kwoty 15 tysięcy euro – tłumaczy Jarosław Żołędowski, prezes Mennicy Skarbowej, cytowany przez portal bankier.pl.

Jedna uncja w sklepie Mennicy Polskiej kosztuje obecnie 8200 zł. Dla Niemców to bardzo atrakcyjna cena, ponieważ w ich kraju ceny wahają się od 1720 euro do nawet 1900 euro.

Wysoka inflacja i wojna na Ukrainie nadal są czynnikami, które wpływają na wysoki poziom popytu na ten kruszec – mówi prezes Mennicy Polskiej, cytowany przez bankier.pl.

Co warto podkreślić, również Polacy coraz częściej sięgają po złoto. W 2021 roku sprzedano w naszym kraju 14 ton tego kruszcu, a w tym roku wynik ten najprawdopodobniej zostanie pobity.

 

Źródło: Bankier.pl