1

Niemcy przyznali się do ludobójstwa! Zabili prawie wszystkich

Share

Niemcy oficjalnie uznali okrucieństwa popełnione na plemionach Herero i Nama za ludobójstwo. Niemcy wypłacą Namibii ponad miliard euro odszkodowania.

 

Po ponad pięciu latach negocjacji zawarto umowę pojednawczą Niemców z Namibią. Rząd federalny oficjalnie uznał zbrodnie popełnione przez niemieckie wojska na początku XX wieku terenach dzisiejszej Namibii za ludobójstwo.

Jestem szczęśliwy i wdzięczny, że udało nam się osiągnąć porozumienie z Namibią w kwestii tego, jak poradzić sobie z najciemniejszym rozdziałem naszej wspólnej historii – powiedział minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas.

Niemiecki rząd przekaże ponad miliard euro na odbudowę i rozwój Namibii.

W geście uznania niezmierzonych cierpień zadanych ofiarom chcemy wesprzeć Namibię i potomków ofiar istotnym programem na odbudowę i rozwój, wynoszącym 1,1 miliarda euro – zapowiedział Maas.

Na wniosek strony namibijskiej dzięki programowi mają być finansowane: reforma rolna, w tym zakup i zagospodarowanie gruntów, rolnictwo, infrastruktura wiejska i zaopatrzenie w wodę, a także szkolenia zawodowe – podaje Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec.