0

Niemcy są SOJUSZNIKIEM Rosji w tej wojnie! Dr Bartosiak nie pozostawia złudzeń

Share

Niemcy tak naprawdę są funkcjonalnym sojusznikiem Rosji w tej wojnie, to trzeba jasno powiedzieć – twierdzi dr Jacek Bartosiak, ekspert think tanku Strategy&Future.

W rozmowie z Piotrem Zychowiczem na kanale „Historia Realna” geopolityk analizował obecną sytuację w związku z wojną na Ukrainie. Dr Bartosiak komentował m.in. postawę władz w Berlinie, która jego zdaniem daje jasny sygnał, po której stronie konfliktu stają Niemcy.

Niemcy tak naprawdę są funkcjonalnym sojusznikiem Rosji w tej wojnie, to trzeba jasno powiedzieć. Ze względu na to, jak próbują ograniczyć pomoc, a przede wszystkim, jak próbują – choć mają małe pole manewru ze względu na sukcesy armii ukraińskiej – zmusić do rozejmu. Żeby było znowu po staremu, żeby mogli znowu wystawiać te faktury, i żeby gaz płynął – tłumaczył.

W trakcie dyskusji pojawił się także temat ewentualnego użycia przez wojska Federacji Rosyjskiej taktycznej bądź strategicznej broni jądrowej. Zdaniem eksperta, taka myśl jest dopuszczana przez Kreml.

Mając słabe wojska konwencjonalne, co widzimy teraz na Ukrainie, Rosjanie doktrynalnie od lat 90. myślą o użyciu broni jądrowej na polu walki i zastanawiają się, jak wpisać to w strategię swojego państwa. Na przykład: rozpoczynamy wojną z NATO, np. zajmujemy przesmyk suwalski, zajmujemy Kijów, ale potem używamy broni jądrowej, żeby zniechęcić przeciwnika – demonstracyjnie, nawet nie po to, żeby zabić wiele osób – stwierdził.