1

Niemieccy eksperci są załamani! Ich szczepionka na koronę nie działa!

Share

Niemiecka szczepionka koncernu CureVac okazała się całkowitą porażką! Ostateczne wyniki badań wykazały, że preparat nie jest skuteczny!

 

Niemiecka firma CureVac potwierdziła swoją porażkę. Naukowcy spodziewali się, że skuteczność wyprodukowanej przez nich szczepionki przeciw koronawirusa będzie wynosić podobnie jak u preparatów mRNA Moderny i Pfizera (90 proc). Ostateczne wyniki badań jednak wykazały jedynie 48 procent.

Błędem było zakładać, że jeśli jest to szczepionka mRNA, to będzie ona równie skuteczna, jak inne preparaty wyprodukowane w tej technologii. Jest to zła wiadomość, ale z drugiej strony pokazuje, jak duże szczęście mieliśmy, że szczepionki BioNTech/Pfizer oraz Moderna wykazały tak wysoką skuteczność, również wobec nowych i niepokojących wariantów, które krążą po świecie – powiedział lekarz Bartosz Fiałek, przewodniczący regionalnego Związku Zawodowego Lekarzy.

Mimo to eksperci twierdzą, że szczepionki mRNA są łatwe w modyfikowaniu. W związku z tym jest szansa, że niemiecki preparat zostanie ulepszony.

Pierwotnie niemiecki rząd przewidywał preparat CureVac w krajowej kampanii szczepień. Ministerstwo Zdrowia jednak już nie oczekuje dostaw od koncernu. Unia Europejska również złożyła zamówienie na niemiecki preparat na 405 mln dawek preparatu, z czego do Polski miało trafić ok. 6 mln dawek.