0

Nowe święto państwowe? 27 grudnia wspomnimy ważną datę w historii Polski

Share

Już ponad 3 tysiące osób i instytucji podpisało się pod inicjatywą ustanowienia nowego święta państwowego w dniu 27 grudnia. Mowa o 27 grudnia jako dniu wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Cieszy nas rosnąca liczba samorządów, które wsparły naszą inicjatywę, bo one są przecież reprezentantami lokalnych społeczności. Mamy też zapowiedzi kolejnych głosów poparcia – czekamy na deklaracje od władz województwa kujawsko-pomorskiego oraz pilskiej rady miasta. Dodatkowo spodziewamy się, że z początkiem nowego roku szkolnego wpłyną do nas następne uchwały rad pedagogicznych – mówi dyrektor poznańskiego oddziału IPN Rafał Reczek.

Co podkreślają organizatorzy, oprócz poparcia obywateli, samorządów i wielu instytucji, również politycy są zgodni, że takowe święto powinno znaleźć się w kalendarzu świąt państwowych.

Jest to inicjatywa, która łączy parlamentarzystów ponad podziałami politycznymi. Przypomnę, że nowe święto nie ma być dniem wolnym od pracy – co też jest istotne przy podejmowaniu decyzji. Liczymy na to, że najbliższe obchody 27 grudnia będą już miały charakter święta państwowego, organizowanego przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego – podkreślił Reczek.

Ustanowienie nowego święta nie wpłynie więc w istotny sposób na przebieg, formę celebracji. Znaczenie będzie miał jednak fakt, że 27 grudnia będzie odtąd jednym z nielicznych świąt państwowych w kalendarzu; będzie to święto całego społeczeństwa, wszystkich Polaków – dodał.

Źródło: Polsat News