1

Nowe święto państwowe! Prezydent Duda będzie na tak?

Share

Będziemy mieć nowe święto państwowe? Prezydent Andrzej Duda zgodzi się, by obchodzić rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego 27 grudnia?

 

Wielkopolskie instytucje i stowarzyszenia zajmujące się edukacją i upowszechnianiem historii apelują by 27 grudnia, zostało świętem państwowej. Przypomnijmy, tego dnia w 1918 roku wybuchło powstanie wielkopolskie, które było największym na terenie zaborów zakończone zwycięstwem zryw niepodległościowy.

Jako dumni potomkowie Powstańców Wielkopolskich, tych pokoleń naszych braci i sióstr, którzy ponad 100 lat temu bohatersko upomnieli się o powrót na mapę Europy i świata wymazanej przez mocarstwa zaborcze Ojczyzny, zwracamy się z apelem o ustanowienie dnia 27 grudnia świętem państwowym, świętem wszystkich Polaków – apelują pomysłodawcy w rozmowie z Radiem ZET.

Pomysłodawcami są: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Fundacja Zakłady Kórnickie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski.

Aby apel został przekazany władzom państwowym, trzeba zebrać odpowiednio wiele deklaracji poparcia. Jeżeli to się uda, już po wakacjach inicjatywa trafi do prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego oraz marszałków Sejmu i Senatu.

Pamięć o obronie narodowej tożsamości pod zaborami oraz o odzyskaniu przez Polskę niepodległości, do czego Wielkopolanie znakomicie się przyczynili, łączy Polaków i wymaga działań ponad wszelkimi podziałami, wymaga od nas stałej troski i zaangażowania, by heroizm i oddanie naszych przodków znalazło należne im miejsce w historii oraz zyskało narodową formę upamiętnienia w postaci święta państwowego – dodają.