1

Nowy szczep koronawirusa atakuje! Pandemia zaczyna się od nowa?!

Share

Nowy, południowokalifornijski szczep koronawirusa rozprzestrzenia się na całym świecie. Jest groźniejszy niż znane dotychczas mutacje?

CAL.20C to nowy szczep koronawirusa zidentyfikowany jeszcze w lipcu 2020 roku w hrabstwie Los Angeles. Ponownie pojawił się w październiku w południowej Kalifornii, a już w grudniu szybko zaczął się rozprzestrzeniać.

CAL.20C jest zdefiniowany przez pięć powtarzających się wariantów wirusa SARS-CoV-2, który powoduje COVID-19, w tym wariant L452R, który został wcześniej zgłoszony przez Kalifornijski Departament Zdrowia Publicznego. Różni się od innych szczepów obecnych w USA, w tym B.1.1.7 pochodzącego z Wielkiej Brytanii i B.1.351 z Afryki Południowej – wyjaśnia “Radio ZET”.

Nowy szczep koronawirusa atakuje cały świat. Ostatnie badania opublikowane przez “Journal of the American Medical Association” wykazały, że od 22 stycznia CAL.20C wykryto w 19 stanach. Przypadki tego koronawirusa zanotowano także za granicą, m.in w Australii, Danii, Izraelu, Nowej Zelandii, Singapurze i Wielkiej Brytanii.

Naukowcy wciąż nie mogą określić czy CAL.20C jest bardziej niebezpieczny od innych mutacji koronawirusa ani, czy zabezpieczają przed nim obecnie stosowane szczepionki.