1

Nowy wariant z Afryki! Lekarze ostrzegają: Może być ODPORNY NA LEKI!

Share

Wariant B.1.1529, który najprawdopodobniej okrzyknięty zostanie mianem „Nu” atakuje kolejny kraj. Pierwszy przypadek choroby przy udziale nowego wariantu zanotowano w Izraelu. „Korona eksperci” straszą ogromną odpornością wirusa na stosowane leki.

Według wstępnych doniesień szczep Nu wykryty został jako po raz pierwszy 11 listopada w Botswanie. Następnie kolejne przypadki potwierdzono u pacjentów w RPA i Hongkongu.

Jak informują naukowcy z Imperial Collage of London, wstępne obserwacje wykazują znaczącą mnogość kolców oraz potencjał do mutowania wirusa. Bardzo prawdopodobne jest, że jest on odporny na szczepionki oraz leki stosowane w walce z chorobą.

Komisja Europejska zamierza zablokować loty z Południowej Afryki – poinformowała szefowa KE Ursula von der Leyen.

Bardzo szybko zareagowały również Niemcy, Włochy, Czechy oraz wspomniany Izrael. Obecnie osoby, które odwiedziły RPA, Lesotho, Botswanę, Zimbabwe, Mozambik, Namibię oraz Eswatini są niewpuszczane do wyżej wymienionych państw.

Obecnie nie ma żadnych wykrytych przypadków tego wariantu w Wielkiej Brytanii. Ale budzi on ogromny niepokój na świecie – powiedział w piątek brytyjski minister zdrowia Sajid Javid.

Źródło: Polsat News