1

Obcokrajowcy będą żołnierzami Wojska Polskiego?! J. Wolski wprost: „Wszyscy, którzy chcieliby i byliby łatwi na naturalizacji…”

Share

Ilość żołnierzy, tu jest duży problem w siłach zbrojnych RP. Moim zdaniem będzie to problem nierozwiązywalny, chyba że otworzymy jakiś program 'obywatelstwo za służbę’ – twierdzi Jarosław Wolski, ekspert wojskowy, analizując zmiany które w najbliższych latach dotyczyć będą polskiego wojska.

W ramach kolejnego odcinka na kanale „Historia Realna” Wolski omawiał m.in. najnowsze doniesienia dotyczące zakupów, które mają być podejmowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej. W trakcie swojej wypowiedzi zauważył jednak znaczący problem w postaci braku chętnych do służby wojskowej. W związku z tym przedstawił pomysł, który jego zdaniem może być realizowany, a mianowicie dopuszczenie obcokrajowców, którzy w zamian za bycie żołnierzami otrzymywaliby obywatelstwo.

Tak jak jest w Stanach Zjednoczonych. Przesłużysz pięcioletni kontrakt i dostajesz paszport. Armia amerykańska się opiera teraz głównie na latynosach […] na osobach, które chcą otrzymać amerykańskie obywatelstwo – podkreślił.

Jednocześnie ekspert wskazał, z których krajów można by takowych kandydatów szukać.

Myślę, że wszyscy, którzy chcieliby i byliby łatwi na naturalizacji. Białorusini, generalnie dawne narody Rzeczpospolitej i dawny Związek Radziecki. Myślę, że nie są to osoby, które miałyby problem z naturalizacją i gdyby armia polska otworzyła się na nich, w zamian za obywatelstwo, to problemy kadrowe byłyby zredukowane – stwierdził.

Oczywiście, jeżeli byłoby to zrobione z głową, czyli żołnierze byliby rozproszeni terytorialnie, rozproszeni po jednostkach – dodał.

 

Źródło: YT / Historia Realna