3

Obowiązek szczepień dla osób powyżej 60 roku życia! Grzywna dla niezdecydowanych

Share

Już od 17 stycznia w życie wszedł obowiązek zaszczepienia przeciw COVID-19 wszystkich obywateli Grecji powyżej 60 roku życia. Osoby niezdecydowane będą musiały zapłacić karę 50 euro w styczniu, a od lutego 100 euro.

Jak informują lokalne media, obowiązek dotyczy około 300 tysięcy Greków, którzy do tej pory nie przyjęli szczepionki przeciw koronawirusa.

Rząd już od samego początku wprowadzania w życie przepisu, uważał to za swój sukces. Od momentu ogłoszenia obowiązku oraz kar finansowych, w przeciągu sześciu tygodni preparat przyjęło ponad 200 tysięcy seniorów. Odsetek szczepień w tej grupie wzrósł do 90 procent.

Co warto podkreślić, w przypadku wspomnianych kar, politycy zdecydowali się na połączenie baz danych w taki sposób, aby o niezaszczepionych osobach wiedział urząd skarbowy. Ten będzie pobierał grzywny od osób, które w systemie będą widniały jako niezaszczepione.

Kiriakos Mitsotakis, szef greckiego rządu, na jednej z konferencji prasowych wykluczył wprowadzanie obowiązku szczepień dla osób z pozostałych grup wiekowych.

Źródło: Polsat News