8

Obowiązkowe szczepienia w Polsce! Minister Niedzielski nie pozostawia złudzeń

Share

Obowiązkowe szczepienia przeciw Covid-19 w Polsce? Minister zdrowia Adama Niedzielski zabiera głos.

 

Czwarta fala pandemii koronawirusa zbliża się wielkimi krokami. Rząd od dawna przygotowuje się do wprowadzenia nowych obostrzeń. Minister zdrowia Adam Niedzielski ujawnia, co planują.

Prowadzimy analizę wariantową. Mamy kilka scenariuszy, którym przypisujemy różne prawdopodobieństwo. W najbardziej pesymistycznym oceniamy, że mniej więcej na przełomie września i października liczba zakażeń może osiągnąć nawet 15 tys. dziennie. Scenariusz najbardziej optymistyczny jest taki, że będziemy w tzw. trendzie bocznym – liczba zakażeń oczywiście będzie trochę rosła, ale nie przekroczy pułapu tysiąca dziennie – powiedział w rozmowie z “Rzeczpospolitą”.

Podczas rozmowy szef resortu zdrowia został też zapytany o możliwość wprowadzenia obowiązku szczepienia przeciw Covid-19. Niedzielski podkreślił, że dużo zależy od sytuacji epidemicznej.

Bardzo dużo zależy od sytuacji epidemicznej. Jeżeli będziemy mieli ją pod kontrolą — co oznacza, że będziemy na przykład mieli liczby zakażeń idące w tysiące, ale jednocześnie nie będzie się to przekładało na obciążenie szpitali, na dużą liczbę hospitalizacji i na dużą liczbę zgonów — to wtedy ten obowiązek oczywiście jest o wiele mniej prawdopodobny – podkreślił.

Jeżeli natomiast patrzymy sobie na poszczególne grupy, które ewentualnie takiemu obowiązkowi mogą podlegać, to zawsze wskazuję pewnego rodzaju analogię. Jak pan pamięta dyskusję z grudnia i stycznia, które grupy mają być priorytetowe, to wtedy wszyscy podnosili ręce. Koniecznie pracownicy ochrony zdrowia – i to szeroko rozumiany cały sektor, łącznie z dostawcami – seniorzy, nauczyciele, służby mundurowe. I w pewnym sensie ta sama logika, ta sama kolejka, powinna być stosowana przy ewentualnych obowiązkowych szczepieniach – powiedział, dodając, że “nie da się wykluczyć” obowiązku szczepień dla osób 60+.